Obejrzyj pocztówki, posłuchaj koncertu w sobotę!

pt, 30 Listopad 2018

Kto wie, że twórcą słowa pocztówka jest Henryk Sienkiewicz? Pisarz zgłosił je w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną w dniu 27 listopada 1900 r. Zaś najstarszą kartę pocztową z 1840 r. zakupił w marcu 2002 r. łotewski kolekcjoner Eugene Gomberg – zapłacił na aukcji 31,750 funtów brytyjskich! A jak wyglądają pocztówki sprzed 100 lat będzie można przekonać się u nas już 8 grudnia o godz. 16.00 na otwarciu wystawy im poświęconej. Pokażemy karty z kolekcji Zbigniewa Markerta, miłośnika historii, który również opowie o nich. 

Po otwarciu wystawy zapraszamy na koncert muzyki klasycznej. Zagrają Łucja Nowicka (flet) i Jakub Koterba (fortepian). W programie utwory: Jana Sebastiana Bacha, Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Carla Reinecke, Jules Mouqueta, Sergieja Rachmaninowa. Wydarzenie ma charakter charytatywny. Przed jego rozpoczęciem, ale także po zakończeniu, można będzie wesprzeć finansowo akcję „WIELKIE WYBUDZANIE WIKI” (zbiórka do puszek).

Artyści:

Łucja Nowicka – absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie dr Ewy Murawskiej. Uczestniczka wielu kursów mistrzowskich (Patrick Gallois, Rien de Reede, Peter- Lukas Graf) i konkursów. I nagroda w kat. instrumentów dętych na Międzynarodowym Konkursie w Padwie (2008 i 2009), II nagroda na tym konkursie w kategorii zespołów kameralnych, I nagroda w obu tych kategoriach ma Konkursie w Bari w 2009., laureatka konkursu Etiuda 2004, wyróżnień na Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w latach 2001 i 2003, 4. nagroda na 3. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Talentów w Trieście w kategorii zespołów kameralnych). Laureatka stypendium na kursie w klasie fletu solowego prof. Patricka Galloisa (sierpień 2007 r.), stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina w 2008. Jest pasjonatką języków obcych, zna biegle angielski, niemiecki i francuski, komunikatywnie hiszpański i włoski, uczyła się islandzkiego i fińskiego, a obecnie uczy się chińskiego.

Jakub Koterba – absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz dr hab. Joanny Marcinkowskiej. Poza uczelnią swoje umiejętności rozwijał na wielu kursach muzycznych, m. in. Międzynarodowe Kursy Idea-Obraz-Technika w Olsztynie i w Rzeszowie, Międzynarodowe Kursy Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu, Międzynarodowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Dusznikach-Zdroju. Poza grą solistyczną jego pasją został akompaniament. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Chórze Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z którym zdobył m.in. Srebrny dyplom na 10th Rimini International Choral Competition, Rimini, Włochy 21-26.09.2016, Złoty dyplom na 2. Warszawskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych, Warszawa, 09-11.12.2016 r., 1 miejsce oraz Grand Prix na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu 2017 r., 1 miejsce w kategorii duże chóry mieszane na VI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Music and Sea”; Paralia, Grecja 2017 r.. Obecnie pracuje również jako pedagog i akompaniator na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Poprzez pracę z młodzieżą akademicką spełnia swoje ambicje pedagogiczne. Praca z młodymi ludźmi oraz rozwijanie ich muzykalności sprawia mu wielką satysfakcję.

Autor: MBP

Nowości książkowe

W pewien ciepły, wrześniowy wieczór Eliza wysiada z samolotu na lotnisku w Filadelfii. Celem jej podróży jest „Ustronie” – uroczy zakątek powiatu Sussex w stanie Delaware, gdzie do niedawna mieszkała czwórka przyjaciół, którzy u schyłku  życia zawiązali niecodzienny pakt. Niezwykłą historię tego miejsca Eliza planuje opisać i opublikować po powrocie do Polski.

Pisarka, podróżniczka, alpinistka, fotografka, archeolożka, doradczyni króla Iraku, agentka brytyjskiego wywiadu – Gertrudę Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę, i była w tym bezkonkurencyjna. „Urodziła się z nadmiarem talentów”, tak mawiał o niej Lawrence z Arabii. Porzuciła świat przywilejów i sztywnych wiktoriańskich konwenansów dla umiłowania do wiedzy, odległych zakątków świata, ryzyka i adrenaliny.

Są polowania, w których to człowiek staje się ofiarą. Zora Radke nie miała łatwego życia. Pochodząca z rozbitej rodziny, trafiła do więzienia za kradzież. Zdołała jednak stanąć na nogi, w dużej mierze dzięki przyjaźni z Niedźwiedziem, byłym policjantem. Teraz z powodzeniem prowadzi w Elblągu strzelnicę i internetowy sklep myśliwski, a razem z Niedźwiedziem trudni się […]

Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim. Był inspiracją dla milionów ludzi – wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę, wstaniesz. Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o […]