Pterodaktyle na warsztatach literackich – tylko u nas!

czw, 24 Styczeń 2019

 

Współczesna cywilizacja stawia przed nami wielkie wyzwania. Jedne dotyczą zanieczyszczenia środowiska i poszukiwania nowych źródeł czystej energii. Inne – naszej naiwnej ufności, że sztuczna inteligencja rozwiąże za nas wszystkie ludzkie problemy. Żyjemy bezpiecznie w społeczeństwie opartym na wolnym wyborze, wiedzy, indywidualnej kreatywności. Ale co będzie, jeśli tak jak w powieści jakiś mag Gderlin z Księstwa Szwarcu dla własnej korzyści spróbuje naruszyć fundamenty naszej cywilizacji? Czy jesteśmy gotowi na to, by ruszyć jej na ratunek? Czy jesteśmy przygotowani na sytuacje ekstremalne i zaskakujące? Potrzeba do tego żyłki surwiwalowca. I szerokiej wiedzy, by siły natury obrócić na własną korzyść. Zresztą w trakcie podróży użyteczne mogą się okazać rzeczy zupełnie zaskakujące… ot, choćby umiejętność pisania wierszy, czy opowiadania bajek.

Autor powieści „Waszmość Krokodyl”, której oficjalna premiera będzie miała miejsce 9 stycznia 2019 r., Jerzy Uszyński w przystępny sposób opowie o problemach współczesnej cywilizacji, które przewijają się w książce. A że historia jest dość wyjątkowa i ma niekonwencjonalny charakter, to i rozmowy z młodymi Czytelnikami na pewno okażą się zaskakujące. Obejrzymy też zdjęcia i stare ryciny z realnych miejsc, które „zagrały” w powieści oraz posłuchamy muzyki, którą lubią bohaterowie. A każdy z poruszonych tematów zostanie wsparty przeczytanym fragmentem z książki. Na koniec stworzymy własną mapę świata, o którym usłyszeliśmy.

O KSIĄŻCE „WASZMOŚĆ KROKODYL” Aktywny tryb życia, fascynacja książkami i muzyką, szacunek dla inwencji i kreatywności, to tylko niektóre z tematów, jakie przewijają się w tle szalonych przygód bohaterów. Jest też trochę magii, choć ważniejsza okaże się racjonalna wynalazczość. Są rozważania o przyjaźni, honorze, wyzwaniach i obowiązku, ale i o śmierci, smutku czy bólu istnienia. Przede wszystkim jednak odnajdziemy w tej powieści radość z uwolnienia nieskrępowanej wyobraźni. Podobnie jak kultowe opowieści przygodowe w rodzaju „Piratów z Karaibów”, „Gwiezdnych wojen” czy „Harry’ego Pottera”, także i historia Waszmość Krokodyla ma mądrze bawić. Książka została zilustrowana przez znaną i cenioną graficzkę Annę Sędziwy.

Warsztaty odbędą się 6 lutego 2019 r. o godz. 12.00 w Domu Gdańskim. Poprowadzi je autor powieści przygodowej dla dzieci i młodzieży „Waszmość krokodyl” Jerzy Uszyński. Zajęcia dla dzieci w wieku 10-12 lat.

ZAPISY: tel. 25 792 24 74

Autor: MBP

Nowości książkowe

Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku. To także opowieść o zaskakującej zdradzie, jakiej dopuścili się alianci pod koniec II wojny światowej.

Ingrid i Jan są małżeństwem z dwudziestopięcioletnim stażem. Mieszkają w pięknym domu w Oslo, mają dwóch dorosłych synów i poczucie stabilizacji, zarówno życiowej jak i zawodowej. Prowadzą spokojne życie do czasu, kiedy Jan nawiązuje romans z trzydziestoczteroletnią Hanne. Dla niej odchodzi od żony.

Kontynuacja trzymającej w napięciu powieści sensacyjnej „Andaluzyjski przyjaciel”. Hector Guzman jest w śpiączce, a jego imperium powoli się rozpada. Sophie Brinkmann staje się pionkiem w grze, w której nie obowiązuje lojalność.

Prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury. Po raz pierwszy tak szczerze o policjantach z ulicy! Kim tak naprawdę są? Brutalami w starciu z ofiarą czy najbardziej wszechstronnymi funkcjonariuszami w Polskiej Policji?