Wystawa już otwarta!

śr., 11 sierpień 2021

W podziemiach Domu Gdańskiego można już zobaczyć skarby, jakie archeolodzy znaleźli podczas prac na ul. Narutowicza, a także przedmioty, które odkryto podczas rewitalizacji węgrowskiego rynku kilka lat wcześniej. Monety, plomby handlowe, ceramika, szkło, replika wagi miejskiej, cegły palcówki i wiele innych przedmiotów pokazanych na tle ikonografii węgrowskiej trafią na pewno do wyobraźni zwiedzających.

Na wystawie „Dziedzictwo i tożsamość Węgrowa” wyodrębniono sfery ekspozycyjne: oficjalną miejską i codzienną, obie chronologicznie odwołujące się do historii miasta. Źródła wskazują, że Węgrów był ważnym ośrodkiem targowo-handlowym i prezentowane na ekspozycji elementy także to potwierdzają. Na wystawie można zobaczyć replikę wagi miejskiej, wykonanej na wzór wagi gdańskiej. Zgromadzone liczne plomby towarowe, najczęściej o nieregularnym kształcie, bardziej przypominającym skrawki metalowe, z obustronnie odciśniętymi wypukłymi znakami własnościowymi, miały gwarantować jakość towaru, a obecnie informują o intensywnych kontaktach miasta z innymi ośrodkami, takimi jak Gdańsk, Łódź, Warszawa, i kierunkach rozwoju przemysłu. Okazałą kolekcję stanowi zbiór 257 monet. Najstarsze wśród nich to  srebrna moneta z XVII w. oraz kopiejka datowana na 1763 r.

Licznie prezentowane są też zabytki metalowe – zawiasy, haki, okucia, skoble, a także przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców miasta: noże, łyżki, kłódki, fragmenty metalowych naczyń, oporządzenie jeździeckie i akcesoria toaletowe.

Ważną część  ekspozycji stanowią metalowe ozdoby i części stroju, bardzo często mundurów wojskowych. Są także elementy odzieży wierzchniej – guziki i elementy ozdobne z mundurów wojskowych.

Można zobaczyć także kolekcję ceramiki naczyniowej i budowlanej, czyli kafli piecowych, także cegieł używanych przez wszystkie nacje mieszkające w Węgrowie.

Tło aranżacji stanowią zdjęcia ze zbiorów ikonograficznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie – fotografia ul. Narutowicza z pierwszej dekady XX w. i panorama Węgrowa od strony Kryp z wizerunkiem miejskich świątyń – w przypadku cerkwi i synagogi już nieistniejących. Elementy architektury sakralnej najbardziej obrazują wielokulturowość Węgrowa. Pod panoramą, na wysokości obrazów kopuł świątyń, odnajdujemy charakterystyczny budulec, jego parametry oraz graficzny rysunek przedstawiający technikę murarską.

Ekspozycja „Dziedzictwo i tożsamość Węgrowa” dostępna jest w godzinach pracy biblioteki. Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wystawa „Dziedzictwo i tożsamość Węgrowa” otwarta została 7 sierpnia w związku z 580. rocznicą nadania praw miejskich miastu i możliwa była dzięki wsparciu finansowemu samorządu miasta. Za aranżację i opracowanie graficzne odpowiada Katarzyna Słowik, dzięki pomysłom której zgromadzone eksponaty zapewne bardziej obrazowo trafią do wyobraźni zwiedzających, pomocą techniczną służył Mirosław Burczyński, pomoc merytoryczną zapewnili archeolodzy Krzysztof i Michał Rzepniewscy.

Autor: MBP

Nowości książkowe

„Temat na scenariusz”, „Jeśli wróci, będzie z tego piękny film” – pisali i mówili kibice oraz dziennikarze, gdy kilka miesięcy temu pojawiły się informacje, że Robert Kubica ma szanse, po ośmiu latach przerwy, znów ścigać się w Formule 1. W tym niezwykłym – dla każdego, kto zna losy zdolnego kierowcy – wydarzeniu słusznie dostrzegali potencjał […]

Rose Gold przez osiemnaście lat swojego życia myślała, że jest nieuleczalnie chora. Poruszała się na wózku, była karmiona przez rurkę i cierpiała w samotności, z dala od rówieśników. U progu pełnoletności dziewczyna odkryła szokującą prawdę: do choroby doprowadzała ją jej ukochana mama Patty, której tak ufała. Kiedy okrutny proceder wyszedł na jaw i Patty trafiła […]

Mężczyzna wynajmuje mieszkanie, rozstawia sprzęt i zaczyna przez okno podglądać i fotografować mieszkańców sąsiedniego bloku. Nie wychodzi, zakupy robi przez internet, nie kontaktuje się z nikim. Kiedyś mieszkał naprzeciwko, a teraz aparatem poluje na żonę, którą porzucił kilka lat wcześniej. Jak się poznali? Dlaczego rozstali? Kim jest mężczyzna? Czy zjawia się dlatego, że chce wrócić? […]

Opowieść o wielkiej sztuce i jednym małym życiu. Pinch miał przywilej i nieszczęście urodzić się jako syn geniusza. Jego ojciec, narcystyczny malarz Bear Bavinsky, ostatni amerykański klasyk, ma w życiu tylko jeden cel: umieścić swoje obrazy w najważniejszych muzeach świata. Mistrz obserwacji Bear rzadko dostrzega własnego syna. Życie Pincha to ciągła walka o uwagę ojca […]