Zapraszamy na spotkanie z autorem kolejnej książki o Węgrowie!

wt, 04 Wrzesień 2018

Węgrów wciąga, Węgrów uzależnia, Węgrów ma magiczną siłę oddziaływania na przybyszów. Skąd ona się bierze? Czy to magia miejsca, pejzażu, architektury, położenia geograficznego? Ten magnetyzm tkwi w ludziach, w ich charakterach w historii miasta.

Wojciech Żagan

 

Tematem Mojej dekady jest dziesięciolecie między 1960 a 1970 r. , czas między 10. a 20. rokiem życia urodzonego w 1952 r. w Węgrowie prof. Wojciecha Żagana. To okres kluczowy w życiu każdego człowieka: fascynujące przejście z okresu niewinności do dojrzałości. Prof. Żagan odtwarza ten początek filmu swojego życia z nostalgią, z niezwykłą życzliwością do wszystkiego co „węgrowskie”, szacunkiem do każdego człowieka oraz właściwym sobie poczuciem humoru – pisze we wstępie książki Małgorzata Janiuk.

 

Wojciech Żagan (1952) – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej o unikalnej specjalizacji technika świetlna, później pracownik naukowy i nauczyciel akademicki PW, prodziekan Wydziału Elektrycznego PW przez trzy kadencje. Od 2009 r. związany z Wydziałem Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, gdzie prowadzi wykłady autorskie z oświetlenia elektrycznego. Wszystkie ważniejsze osiągnięcia naukowe, stopnie i tytuły dotyczą obszaru oświetlenia elektrycznego (dr 1987, dr hab. 1993, prof. 2003). Autor 5 książek poświęconych różnym zagadnieniom oświetlenia i wielu publikacji w czasopismach i na konferencjach naukowych. Posiada duże doświadczenie praktyczne, szczególnie w zakresie projektowania iluminacji obiektów. Jest autorem aranżacji świetlnych wielu budynków zarówno w Polsce (Pałac Prezydencki w Warszawie, Teatr Narodowy, Pałac Staszica, Teatr Narodowy), jak i zagranicą. W Węgrowie stworzył iluminację kościołów – Bazyliki i Klasztoru, Domu Gdańskiego, zabytkowej części budynku węgrowskiego liceum.

 

Autor: MBP

Nowości książkowe

W pewien ciepły, wrześniowy wieczór Eliza wysiada z samolotu na lotnisku w Filadelfii. Celem jej podróży jest „Ustronie” – uroczy zakątek powiatu Sussex w stanie Delaware, gdzie do niedawna mieszkała czwórka przyjaciół, którzy u schyłku  życia zawiązali niecodzienny pakt. Niezwykłą historię tego miejsca Eliza planuje opisać i opublikować po powrocie do Polski.

Pisarka, podróżniczka, alpinistka, fotografka, archeolożka, doradczyni króla Iraku, agentka brytyjskiego wywiadu – Gertrudę Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę, i była w tym bezkonkurencyjna. „Urodziła się z nadmiarem talentów”, tak mawiał o niej Lawrence z Arabii. Porzuciła świat przywilejów i sztywnych wiktoriańskich konwenansów dla umiłowania do wiedzy, odległych zakątków świata, ryzyka i adrenaliny.

Są polowania, w których to człowiek staje się ofiarą. Zora Radke nie miała łatwego życia. Pochodząca z rozbitej rodziny, trafiła do więzienia za kradzież. Zdołała jednak stanąć na nogi, w dużej mierze dzięki przyjaźni z Niedźwiedziem, byłym policjantem. Teraz z powodzeniem prowadzi w Elblągu strzelnicę i internetowy sklep myśliwski, a razem z Niedźwiedziem trudni się […]

Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim. Był inspiracją dla milionów ludzi – wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę, wstaniesz. Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o […]