Kontakt:
Gminna Biblioteka Publiczna w Grębkowie
ul. Wspólna 5
07-110 Grębków
tel.: 25 793-01-40
e-mail: gbp@grebkow.pl
www.gbp-grebkow.pl
Filia Biblioteczna w Kopciach
Kopcie 19
07-110 Grębków
tel.: 25 793-50-29
Godziny otwarcia Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie:
poniedziałek – 8.00-16.00
wtorek – 8.00-16.00
środa – 8.00-17.00
czwartek – 8.00-16.00
piątek – 8.00-17.00
Godziny otwarcia Filii Bibliotecznej w Kopciach:
poniedziałek – 8.00-16.00
wtorek – 8.00-16.00
czwartek – 8.00-16.00
Dyrektor biblioteki:
Wanda Miszczak
O bibliotece:
Gminna Biblioteka Publiczna w Grębkowie posiada i udostępnia księgozbiór liczący prawie 19 000 woluminów, natomiast filia w Kopciach posiada na swym stanie ponad 9000 woluminów. Prenumeruje się 29 tytułów czasopism.
Zbiory o charakterze uniwersalnym obejmują beletrystykę polską i obcą, literaturę popularnonaukową oraz literaturę dla dzieci i młodzieży i bogaty zestaw lektur szkolnych i podręczników akademickich. Prowadzi katalogi: alfabetyczny, rzeczowy i regionalny.
Od 2007 roku tworzona jest elektroniczna baza danych księgozbioru, od 2012 roku również filii. Katalogi są systematycznie uzupełnianie i już niedługo katalog główny będzie dostępny dla naszych czytelników.
Biblioteka zajmuje się udostępnianiem zbiorów poprzez wypożyczanie ich na zewnątrz i na miejscu. Służy zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości. Prowadzi różnorodne formy pracy z czytelnikiem służące: popularyzacji literatury, kultury i sztuki oraz nauki. Inicjuje i organizuje różne formy działalności zmierzające do rozwoju czytelnictwa, promuje książki, pisarzy i działalność biblioteczną i regionalną.
W bibliotekach działają czytelnie internetowe. Użytkownicy mają możliwość bezpłatnego korzystania z Internetu. Biblioteka główna gromadzi i udostępnia informację lokalną, dokumentuje życie społeczne, gospodarcze i kulturalne gminy. Działalność edukacyjna i kulturalna jest niezbędna w pracy nowoczesnej biblioteki. Staramy się uczestniczyć i kształtować życie społeczności lokalnej spełniając określoną rolę kulturalno-społeczną. Staramy się zaspokoić potrzeby środowiska przy pomocy książki jako głównego narzędzia pracy. Istotą naszej działalności jest upowszechnianie wiedzy i kultury, rozwijanie zainteresowań dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, wspieranie rozwoju informatycznego. Staramy realizować swoje cele poprzez wykorzystywanie wiedzy zawodowej oraz ciągłe doskonalenie poprzez wdrażanie naszych form pracy zgodnych z nowoczesnymi standardami bibliotekarstwa publicznego. Proponujemy różne formy pracy mającej na celu upowszechnianie wiedzy ogólnej jak rozwijanie indywidualnych zainteresowań czytelniczych.
Prowadzimy stałe formy pracy, takie jak: konkursy – czytelnicze, plastyczne, fotograficzne, recytatorskie, wycieczki, lekcje biblioteczne, wystawy kiermasze, gazetki, spotkania autorskie, Cała Polska Czyta Dzieciom, imprezy cykliczne: Bal Przebierańców, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Święto Niepodległości, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Mikołajki. Byliśmy współorganizatorami trzech plenerów malarskich, które zorganizowaliśmy w ramach projektów unijnych.
Przy bibliotece Działa Klub Seniora. Ściśle współpracujmy ze środowiskiem lokalnym, współpraca ta służy różnorodnym celom a głównie jest to integracja środowiska. Biblioteka i jej filia współpracuje z Biblioteką Powiatową w Węgrowie, bibliotekami z terenu powiatu, Węgrowskim Ośrodkiem Kultury, Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolnego – Terenowy Zespół Doradców w Węgrowie oraz z terenu gminy: Urzędem Gminy, ZGK, stowarzyszeniami, organizacjami, przedszkolem, szkołami podstawowymi, gimnazjum, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, parafiami oraz wolontariuszami.
GBP w 2011 roku przestąpiła do II Rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Podpisaliśmy umowę jako Biblioteka Partnerska. Dzięki PRB nasze biblioteki otrzymały zestawy sprzętu informatycznego, urządzeń wielofunkcyjnych, aparaty fotograficzne. Biblioteki uczestniczyły w szkoleniach, informatycznych, specjalistycznych.
O naszych działaniach i przedsięwzięciach można dowiedzieć się na stronie internetowej www.gbp-grebkow.pl, która powstała w 2012, oraz portalach społecznościowych jak Facebook i YouTube.
GBP w Grębkowie