czw., 26 wrzesień 2019
Tym razem zapraszamy na spotkanie z Arturem Ziontkiem i dwoma bohaterami jego (choć nie tylko) książek.
Pierwszy z nich to Stefan Kosiński (1790-1869), który pochodził z szanowanej szlacheckiej rodziny, urodził się w Jabłonnie (obecnie Lackiej, powiat sokołowski), gdzie jego rodzice mieli majątek ziemski. Miał za sobą karierę wojskową. Był właścicielem dóbr ziemskich Husinka na Podlasiu, mieszkał też w Siedlcach. Był brzuchomówcą, co spowodowało, że w swojej epoce był rozpoznawalną postacią i było swoistym orężem w walce z rosyjskim zaborcą. O nim jest książka „Całujcie mię wszyscy w…”.
Drugi bohater, Józef Milik (1891-1944), był posłem na Sejm II RP w latach 1928-1935, działaczem ruchu narodowego, rolnikiem i zaangażowanym społecznikiem. W trakcie pierwszej wojny światowej służył w armii rosyjskiej, wraz z innym rozbrajał Niemców w Sterdyni, w 1920 roku walczył z bolszewikami, w okresie drugiej wojny światowej – działał pod pseudonimem Ozima w konspiracyjnym SN oraz oddziale warszawskim Rady Głównej Opiekuńczej. Tekst „Mojego pamiętnika” powstawał w ostatnich dwóch tygodniach życia Józefa Milika, w znacznej części był dyktowany synowi. To gawęda o losach Podlasia i Podlasiaków lat 1885–1928. Ostatnie zdanie urwane jest w połowie.
Artur Ziontek jest filologiem, historykiem literatury, edytorem, regionalistą, pisarzem, instruktorem ds. dziedzictwa kulturowego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim, autorem wielu publikacji dotyczących między innymi historii Podlasia.; współautorem książki „Całujcie mię wszyscy w… Życie i sprawy Stefana Kosińskiego” oraz współredaktorem „Mojego pamiętnika” Józefa Milika.
3 października 2019 r., godz. 17.00
Dom Gdański (Węgrów, Rynek Mariacki 11)
WSTĘP WOLNY