śr., 07 luty 2024
W „Słowniku biograficznym Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza” można przeczytać już kolejne biogramy osób związanych z Węgrowem. Tym razem są to Piotr Artomiusz (1552-1609), kaznodzieja zboru reformacyjnego w Warszawie i Węgrowie, pedagog związany z Gimnazjum Akademickim w Toruniu, pisarz religijny, autor kancjonału, uważany za „ojca polskiej pieśni religijnej”, oraz Kazimierz Jagodziński (1904-1994), węgrowski społecznik i spółdzielca. Autorami haseł są odpowiednio Małgorzata Rospara, dyrektor MBP w Węgrowie i Grzegorz Jagodziński.
Słownik ma swoją wersję elektroniczną. Dostępna jest ona dla wszystkich zainteresowanych pod adresem internetowym: https://slownik-biograficzny.uph.edu.pl/
„Słownik biograficzny Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza” przygotowuje Instytut Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Jego pomysłodawcą był prof. Arkadiusz Kołodziejczyk. Pierwszy tom ukazał się w 2009 r., kolejne w latach 2018-2021. Słownik zawiera ponad 400 biogramów osób, które zapisały się w dziejach regionu i terytorialnie obejmuje dzisiejsze powiaty: bialski, garwoliński, łosicki, łukowski, miński, radzyński, siedlecki, sokołowski, węgrowski i wołomiński. Uwzględniono też osoby urodzone na powyższym obszarze i osoby, które urodziły się gdzie indziej, ale pracowały i działały na wspomnianym terenie. Hasła opracowują nie tylko pracownicy siedleckiej uczelni, ale również historycy zainteresowani dziejami Podlasia i Mazowsza oraz regionaliści. Pokazuje to silne oddziaływanie „Słownika” na lokalną społeczność i zainteresowanie, jakim cieszą się informacje o życiu wybitnych jednostek związanych z historią naszych małych ojczyzn.