wt., 06 wrzesień 2022

10 września świętujemy Europejskie Dni Dziedzictwa 2022! W tym roku pod hasłem „Połączeni dziedzictwem Piotra Artomiusza”. W planach m.in. gra miejska dla dzieci, sesja popularnonaukowa, koncert jazzowy i konkurs na ciasto pastora z Węgrowa!
Chcemy pokazać i przypomnieć osobę Piotra Artomiusza, wybitnego kaznodziei protestanckiego, pełniącego posługę również w Węgrowie, pedagoga związanego z Gimnazjum Akademickim w Toruniu, a także uznanego pisarza religijnego, posługującego się polszczyzną renesansową.
Mimo że od śmierci Artomiusza minęło niemalże 415 lat, to nadal budzi on zainteresowanie badaczy: językoznawców, muzykologów, a przede wszystkim historyków toruńskich i wielkopolskich specjalizujących się w badaniach nad protestantyzmem. Warto by i mieszkańcy Węgrowa przypomnieli sobie tę postać, związaną z tutejszą społecznością protestancką, zwłaszcza, że niewiele o niej informacji odnajdujemy w literaturze dotyczącej dziejów miasta.
Program EDD 2022 przedstawia się następująco:
Wydarzenia główne
14.00–16.00 | Sesja popularnonaukowa (Dom Gdański, Węgrów, Rynek Mariacki 11)
wystąpienia:
■ Historia parafii ewangelickiej w Węgrowie – ks. dr Grzegorz Giemza
■ Związki Artomiusza z Węgrowem – dr Małgorzata Rospara, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie
■ Piotr Artomiusz w Toruniu – życie i twórczość – dr hab. Joanna Kamper-Warejko, prof. UMK, Katedra Języka Polskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
■ Motyw zbawienia w pieśniach Artomiusza – analiza teologiczna – dr Łukasz Barański, teolog i historyk
17.00–19.00 | Koncert pieśni protestanckich na jazzowo „Warownym grodem” – Andrzej Jagodziński Trio i Agnieszka Wilczyńska (Ewangelicki kościół Świętej Trójcy, Węgrów, ul. Narutowicza 18A) – wstęp wolny
Wydarzenia towarzyszące
12.00–15.00 | Miejskie figle-migle: gra terenowa dla dzieci (zbiórka przed Domem Gdańskim)
14.00 i 16.00 | Dziedzictwo za murem – oprowadzanie po nekropolii ewangelicko-augsburskiej (zbiórka przed kościołem przy ul. Narutowicza 18A)
15.00 | Przechadzka z przewodnikiem szlakiem węgrowskich organów piszczałkowych (zbiórka przed Domem Gdańskim)
17.00 | Rozstrzygnięcie konkursów: kulinarnego na ciasto pastora z Węgrowa oraz Węgrowskiego Jarmarku Literackiego 2022 (Ewangelicki kościół Świętej Trójcy, Węgrów, ul. Narutowicza 18A) – szczegóły dla chcących wziąć udział w konkursie kulinarnym TUTAJ.
Europejskie Dni Dziedzictwa – wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.