czw., 25 sierpień 2022

3 września o godz. 16.00 zapraszamy do Domu Gdańskiego na spotkanie autorskie. Tym razem gościem będzie Arkadiusz Kędziora, autor książki „Oczami dziecka. Węgrów 1939-1945”. Pozycję tę wydała Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie.
Arkadiusz Kędzior urodził się w Węgrowie i tu przebywał do 1945 r. Po ukończeniu studiów wyższych w Warszawie w zakresie budownictwa lądowego przez 62 lata pracował w zawodzie. W swojej książce dzieli się z czytelnikami tym, co po 80 latach zostało w jego pamięci z okresu wojennego, czasu trudnego i niecodziennego. Opisuje najważniejsze wydarzenia, czasami uzupełnia je informacjami z innych źródeł albo relacjami ludzi dorosłych. Jak sam zaznacza: „Wspomnienia te nie mogą być traktowane jako pewnik, lecz jedynie jako rzeczywistość widziana, początkowo oczami dziecka, a w następnych latach nastoletniego chłopca”. Warto poznać też i tę perspektywę. I dodać, że książka została wydana przez MBP w Węgrowie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00. Wstęp wolny.
Nota o autorze
Arkadiusz Kędziora „Kędziorek” ur. się w 1931 r. w Węgrowie, gdzie mieszkał do 1945. Tu ukończył szkołę powszechną i po wyzwoleniu pierwszą klasę gimnazjum. Następnie ukończył szkołę średnią budowlaną i studia wyższe w Warszawie, uzyskując tytuł inżyniera budownictwa lądowego (1956). Pracę w budownictwie rozpoczął w 1950 r. od odbudowy zniszczonych w czasie wojny budynków Warszawy. Z branżą związany był 62 lata, do 2012 r. Pracował w wykonawstwie, projektowaniu i nadzorze budowlanym w wielu specjalizacjach, a także przy restauracji budynków zabytkowych i renowacji elewacji secesyjnych budynków w Warszawie. Jako pełnomocnik firm eksportowych budownictwa prowadził w latach 1975-1977 budowę pięciu stacji pomp ropociągu w Białorusi oraz w latach 1985–1990 odbudowę średniowiecznych obiektów Starego Miasta w Tallinnie, stolicy Estonii. Prowadził negocjacje z kontrahentami zagranicznymi i doprowadził do podpisania licznych umów na prace budowlane, co wiązało się z wieloma wyjazdami zagranicznymi.